"Махсусенергогаз" AЖ ва "ОДК инжиниринг" МЧЖ қўшма фаолият тўғрисида меморандум тузди.
"Махсусенергогаз" AЖ ва "ОДК инжиниринг" МЧЖ ўртасида ҳамкорлик муносабатларини ўрнатиш ва томонларнинг узоқ муддатли ҳамкорлигини ривожлантириш бўйича меморандум тузилди.
"ОДК" AЖ томонидан ишлаб чиқарилган "НК"типидаги саноат газ турбинаси двигателларини капитал ёки авария-тиклаш ишларини биргаликда бажариш белгиланди.
Малумот учун:
"ОДК инжиниринг " МЧЖ "ОДК" AЖ нинг таркибий бўлинмаси ҳисобланади.
"Бирлашган двигател корпорацияси" AЖ (Ростех Давлат корпорацияси таркибига киради) — ҳарбий ва фуқаро авиацияси, космик дастурлар ва денгиз флоти, шунингдек, нефт ва газ саноати ва энергетика учун двигателларни ишлаб чиқариш ва уларга хизмат кўрсатишга ихтисослашган комплекс тузилмадир.
Ушбу лойиҳани амалга ошириш доирасида "Махсусенергогаз" AЖ бош пудратчи сифатида фаолият юритади, "ОДК инжиниринг" МЧЖ еса Ўзбекистон Республикаси нефт-газ тармоғи корхоналарида фаолият юритаётган "ОДК" AЖ томонидан ишлаб чиқарилган "НК" типидаги саноат газ турбинали двигателларини капитал ёки авария-тиклаш ишларини бажарилишини таъминлайди.
Ҳамкорлик доирасида қуйидаги имкониятлар кўриб чиқилади:
- "Махсусенергогаз" AЖ таркибида замонавий жаҳон талабларига жавоб берадиган компрессор ускуналари ва газ турбинали двигателларни таъмирлаш ва уларга хизмат кўрсатиш бўйича хизмат кўрсатиш марказини ташкил етиш энг яхши маҳаллий ва жаҳон техникаси ва технологияси билан жиҳозланиб, Ўзбекистон Республикаси нефт-газ компанияларининг ушбу турдаги хизмат турларига бўлган эҳтиёжларини тўлиқ қондиради;
- "Махсусенергогаз" AЖ "ОДК инжиниринг" МЧЖ билан биргаликда Ўзбекистон Республикаси нефт-газ тармоғи корхоналарида фаолият юритаётган "ОДК" AЖ томонидан ишлаб чиқарилган "НК" типидаги саноат газ турбинали двигателларини капитал ва авария-тиклаш ва сервис хизмати бажарилишини таъминлайди.
- компрессор ва газ турбинаси ускуналарининг узлуксиз ишлашини таъминлашга, шу жумладан эҳтиёт қисмлар ва осма ускуналарни етказиб беришга қаратилган ишлар мажмуасини таъминлаш

АО «Махсусэнергогаз» и ООО «ОДК Инжиниринг» заключили меморандум о совместной деятельности.
Заключен меморандум между АО «Махсусэнергогаз» и ООО «ОДК Инжиниринг» по установлению партнерских отношений и развития долгосрочного сотрудничество сторон.
Определено совместное выполнение капитального или аварийно-восстановительного ремонта промышленных газотурбинных двигателей типа «НК» производства АО «ОДК».
Для справки:
ООО «ОДК Инжиниринг» является структурным подразделением АО «ОДК».
АО «Объединенная двигателестроительная корпорация» (входит в Госкорпорацию Ростех) — интегрированная структура, специализирующаяся на разработке, серийном изготовлении и сервисном обслуживании двигателей для военной и гражданской авиации, космических программ и военно-морского флота, а также нефтегазовой промышленности и энергетики.
В рамках реализации данного проекта АО «Махсусэнергогаз» будет выступать генеральным подрядчиком, а ООО «ОДК Инжиниринг» обеспечит выполнение капитального или аварийно-восстановительного ремонта промышленных газотурбинных двигателей типа «НК» производства АО «ОДК», находящихся в эксплуатации на предприятиях нефтегазовой отрасли Республики Узбекистан.
В рамках сотрудничества будет рассмотрены возможности:
-  организация в структуре АО «Махсусэнергогаз» сервисного центра по ремонту и обслуживанию компрессорного оборудования и газотурбинных двигателей, который отвечает современным мировым требованиям, будет оснащен лучшей отечественной и мировой техникой и технологией и полностью удовлетворял потребности нефтегазовых компаний Республики Узбекистан в указанных видах сервиса;
- АО «Махсусэнергогаз» совместно с ООО «ОДК Инжиниринг» будут обеспечивать выполнение капитального и аварийно-восстановительного ремонта и сервисного обслуживания промышленных газотурбинных двигателей типа «НК» производства
АО «ОДК», находящихся в эксплуатации на предприятиях нефтегазовой отрасли Республики Узбекистан.
- обеспечение комплекса работ, направленных на поддержание бесперебойного функционирования компрессорного и газотурбинного оборудования, включая поставку запасных частей и навесного оборудования